11/09/2012
Editoria, scarica la Newsletter LEM-Italia del mese di settembre
20/06/2012
“Premio Lupo“, scarica il bando del concorso letterario
11/04/2012
‘Accenti Dauni“, il secondo numero del magazine sulle minoranze linguistiche
03/01/2012
Accenti Dauni, gazeta e Minoriteteve Gjuhėsore tė Kapitanatės
09/11/2011
U hap te Sala e Kėshillit tė Bashkisė sė Qeftit njė Kurs Alfabetizimi Arbėresh
28/10/2008
Lėnda: Kuvend me temė “Atlasi Dialektologjik i Gjuhės Shqipe” (Napoli, 30 tetor 2008 – Greēi (Avelino), 31 tetor 2008)
LAJMESH
03/01/2012

Accenti Dauni, gazeta e Minoriteteve Gjuhėsore tė Kapitanatės


Kjo gazetė do tė rrit vlerėn e rrėnjėvet minoritare tė frankoprovencalit dhe tė arbėreshit. Kėto janė finalitetet e “Accenti Dauni”, gazeta e pėrkėthjer nė tre gjuhė (italiane, frankoprovencaledhe arbėreshe), ēė do tė rėfjenjėn aktivitetet, iniciativet dhe traditat e Kazallveqit, e Ēelės, e Qeftit dhe e Faetit, katėr bashki tė zėna me proxhetin e ruojtjes dhe e promovimit tė Minoriteteve Gjuhėsore Historike, ēė jetonjėn nė Kapitanatėn, si thot Ligja 482/99, i prumuvirtur nga Pruvinēa e Foxhės, pėrmes Asesoratit Provinēal tė Kulturės, me bashkėpunimin e Euromediterranea Pianificazione & Sviluppo.

“Accenti Dauni” isht njė strument i vogėl pė tė nėnvisomi popa se identiteti gjuhėsor dhe kulturor isht njė vlerė ēė ka tė ruhet ashtu si ka tė ruhen pasuritė e mbėdha ēė kanė gjithė komuna tona tė vogla.- Ashtu ka shkruor nė Redaksi Maria Elvira Consiglio, zėvendės-Presidente dhe Asesore e Kulturės sė Pruvinēės sė Foxhės-. Idea e predisposiciunės sė njė gazete, e hollė nė formėn po “e bėgatė” n´atė ēė mban, lehet pė vėrtetė nga e njohja e nėvojes t´i jap njėve komuniteti mundėsinė t´i lidhet gjuhės dhe kujtesės sė prindvet dhe idenditetit mė e humbėt, pa tė haronjė aktualitetin e gjellės sė ngaditės. Gazeta “Accenti Dauni”, ēė ka gjashtėmbėdhjetė flet me kullure, rėfjen lajmet e vendevet gjuhėsore dhe e Puljes, hin ndėrmes aktiviteteve tė reja gjallėrimi teritorial, ēė do tė ruonjėn, ēė do tė marrėnjėn prapė dhe do tė pėrhapnjėn identitetet kulturore tė veēante tė komuniteteve gjuhėsore minoritare. Njė shurbesė ēė do ke tė ndjenjėn dhe tė njohnjėn me njė network komunikimin ēė i ndėrėson tė katra komuniteteve.

Tua nisur nga azhurnimi periodik tė vendit w.w.w.minoranzelinguistiche.fg.it, ku mund lixhohen lajmet, mund njihen fatet, mund tė shkarkohen dokumente ēė kushullonjėn mbi kėto katra vende gjuhėsore. Pastaj, brėnda pak mot do tė prėzėntohen edhe librat ēė me tregime, me aforizme dhe me historinė ndihnjėn tė njihen kėto di gjuhė minoritare tė rėndėsishme. Librat bėnjėn pjesė tė Koleksionit Editorial, realizuor nga Pruvinēa e Foxhės nė rethin e pruxhetit tė ruojtjes sė Minoriteteve gjuhėsore.
Sipas Ligjit 482/99 në lëndën e mbrojtjes së pakicave gjuhësore
Projekt | Sporteli gjuhësor | Download | Link