11/09/2012
Editoria, scarica la Newsletter LEM-Italia del mese di settembre
20/06/2012
“Premio Lupo“, scarica il bando del concorso letterario
11/04/2012
‘Accenti Dauni“, il secondo numero del magazine sulle minoranze linguistiche
03/01/2012
Accenti Dauni, gazeta e Minoriteteve Gjuhėsore tė Kapitanatės
09/11/2011
U hap te Sala e Kėshillit tė Bashkisė sė Qeftit njė Kurs Alfabetizimi Arbėresh
28/10/2008
Lėnda: Kuvend me temė “Atlasi Dialektologjik i Gjuhės Shqipe” (Napoli, 30 tetor 2008 – Greēi (Avelino), 31 tetor 2008)
LAJMESH
09/11/2011

U hap te Sala e Kėshillit tė Bashkisė sė Qeftit njė Kurs Alfabetizimi Arbėresh


Me datėn nėndėmbėdhjetė tė otobri te ora shtatėmbėdhjetė, zuri fill njė kurs i gjuhės arbėreshe nė Qeft te Sala e kėshillit tė Bashkisė me njėzet e katėr nxėnės tė rritura e tė vogla. E mban Mario Massaro, Pėrgjegjėsi i Sportjelit gjuhėsor, ēė pė di orė nga javė ndihėn pjesėmarrėsit tė shkruonjėn e tė lixhonjėn gjuhėn e Horės, ēė qeti stisur nga Shqiptarėt ēė kanė ikur nga Shqipėria pas vdekjes e Skėnderbeut nė shekull XV e kanė ruojtur njera sod, vetėm me gojėn, po me djersė e me lotė, gjuhėn dhe traditat e tire, ēė ngė do t´i bjerrnjėn kurrė.

Marrnjėn pjesė edhe dica mjeshtre dhe profesoreshe, ēė kanė deshirė t´e dinjėn mė mirė gjuhėn ēė kushullonjėn pė t´ja mbėsonjėn edhe nxėnėsvet e tire te skolla. Kush do marrė pjesė te ki kurs mund bėnj kėrkesėn te Bashkia e Qeftit te Sportjeli gjuhėsor ēė ka pėrgatitur edhe njė libėr pė alfabetizimin e gjuhės, me embėr ´Abetari´. Ai mban edhe elemente gramatikore me pjesėt e ligjeratės e me njė fjalor tė vogėl nė fund.

Spėrėnxat e ruojtjes sė sė folmes arbėreshe Qėvtanėt ngė do t´i bjerrnjėn; me gjuhėn ato do tė ruonjėn edhe rrėnjėt e tire, pse “ njė popull pa histori isht si njė burrė pa kujtes”.
Sipas Ligjit 482/99 në lëndën e mbrojtjes së pakicave gjuhësore
Projekt | Sporteli gjuhësor | Download | Link